منابع خبری می گویند مایكروسافت برای آنكه جلوی همكاری نوكیا با گوگل در دنیای تلفن همراه را بگیرد عملاً یك میلیارد دلار به آن باج داده است.

نوكیا كه شاهد نزول دائم سیستم عامل سیمبین در بازار سیستم عامل های همراه بوده است، در ماه های اخیر به دنبال جایگزین كردن یك سیستم عامل مدرن برای گوشی های هوشمند خود بود و در این میان گوگل و مایكروسافت با رقابتی سخت و فشرده درصدد جلب توجه نوكیا بوده اند.
نوكیا اگر چه دیگر جایگاه مستحكم سابق را در دنیای گوشی های همراه ندارد، اما كماكان نزدیك به ۳۰ درصد از این بازار را در اختیار داشته و رتبه اول را برای خود حفظ كرده است.
مدیران این شركت در قبال نصب سیستم عامل ویندوز فون ۷ بر روی گوشی های هوشمند ساخت خود و كنار گذاشتن آندروید در یك بازه زمانی ۵ ساله حدود یك میلیارد دلار از مایكروسافت دریافت خواهند كرد.
البته شكی نیست كه مایكروسافت هم از این معامله با نوكیا سود خوبی كسب خواهد كرد و می تواند جای پای محكمی برای خود در دنیای سیستم عامل های همراه دست و پا كند.
این شركت اگر چه با ویندوز دنیای رایانه های رومیزی را فتح كرده، اما هنوز نتوانسته در دنیای گوشی های هوشمند موفقیت قابل ملاحظه‌ای به دست آورد.