تبلیغات
اخبار دنیای کامپیوتر و اینترنت-پویان گنجی پور - كامپیوترهای محبوب؛ هرچه كوچك‌تر، بهتر
  یكی از پیشرفتهای بزرگ در زمینه كامپیوترهای كوچك در ماه آخر ماه اكتبر 2002، در زمان معرفی محصول جدید DELL روی داد: Optiplex SX260

   در حالی كه ایده این كامپیوترها چندسالی بود كه وجود داشت، شركت DELL كه برای ورود به موقع به بازار بسیار معروف است، با عرضه این محصول، مهر تاییدی به تقاضای كامپیوترها كوچك زد. از آغاز سال 2003، شركتهایی نظیر HP و Compaq شروع به فروش كامپیوترهای كوچك كردند، این مدلها جزء جدانشدنی بازار گشتند. اگرچه ممكن است هیچگاه به طور كامل جایگزین كامپیوترهای فعلی نشوند، ولی تقاضا برای كامپیوترهای كمحجم و قابل انطباق با دیگر كامپیوترها وجود دارد. با ورود مدل imac ساخت Apple و كیتهای كامپیوتر كه با آن میتوان قطعات كامپیوتر دلخواه را انتخاب و نصب نمود، طراحی عجیب و غریب راه خود را به بازار كامپیوتر باز كردهاند.

   مدیر گروه تولید HP میگوید: وقتی كه مدل ipaq عرضه شد، كاملا با دیگر مدلها متفاوت بود. هرچه كامپیوترها بیشتر تجاری میشوند، تفاوت آنها در طراحی صنعتی آنها خواهد بود. مثلا بعضی خریداران میخواهند كه كامپیوتر آنها جلوه خوبی داشته باشد مثلا در یك آژانس طراحی یا در میز پذیرش.

   وضعیت اقتصادی و عدم رشد بودجه IT، دلیل حركت به سوی كامپیوترهای كوچك است. شركت DELL مدلهای كوچك خود را تقریبا همقیمت كامپیوترهای رومیزی تعیین كرده است و میگوید كوچكتر بودن به معنای ارزانتر بودن نیست، بلكه با كوچكتر كردن باعث صرفهجویی در فضا میشود و در عین حال انعطافپذیر و قابلیت ارتقا از دست میرود.

   بعضی از تحلیلگران مردد هستند كه آیا به غیر از صرفهجویی در فضا چه سودی در استفاده از كامپیوترهای كوچك وجود دارد. كامپیوترهای معمولی بعد از مدتی از قیمت میافتند ولی كامپیوترهای كوچك قطعات گرانتری در خود دارد كه قیمتشان سقوط نمیكند. یكی از آنها میگوید: آنها سعی در تولید نوع متفاوتی از PC را دارند و امیدوارند كه از آن سود ببرند و دیگران را مجبور به تعویض سیستمهای خود كنند. براساس تخمین او تا سال 2006 نیمی از كامپیوترهای موجود در چرخه تعویض میافتند. شركتهای DELL، HP و دیگر شركتها سعی در جاانداختن PCهای كوچك دارند. ایده اصلی این بود كه آنقدر با یك كامپیوتر كار كنید تا به نهایت عمر خود برسد و سپس آنرا با یك مدل جدید عوض كنید زیرا این كار ارزانتر از ارتقای خود كامپیوتر است. اكنون هدف نگهداشتن كامپیوتر و طولانی كردن عمر مفید آن است.تاریخ : جمعه 10 تیر 1390 | 07:41 ب.ظ | نویسنده : پویان گنجی پور | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.