تبلیغات
اخبار دنیای کامپیوتر و اینترنت-پویان گنجی پور - چند ترفند از Power point
احتمالا بسیاری از شما با برنامه Microsoft PowerPoint كار كرده اید و می توانید با استفاده از آن ، فایل های ارائه مطلب ایجاد كرده و به نحوی مناسب آنها را سازماندهی كنید . اما احتمالا نمیدانید برنامه PowerPoint شامل ویژگی هایی است كه می تواند در ایجاد آثار بهتر و سریع تر به شما یاری رساند . با فراگیری ترفندهای ارائه شده در این مقاله، از این پس می توانید مانند یك حرفه ای با PowerPoint كار كنید.
● كلیدهای میانبر
كاملا واضح است كه می توانید با كلیك بر روی دكمه های View ، در سمت چپ پایین هر صفحه ، به سرعت بین نماهای Normal ، Slide Sorter و Slide Show سوئیچ كنید اما احتمالا نمی دانید كه با تلفیق دكمه های View و كلید های صفحه كلید ، می توانید به نتایج بهتری دست یابید .
برای مثال ، در صوتی كه همزمان با كلیك بر روی دكمهNormal View كلید Shift را نیز پایین نگه دارید ، سند در نمای Slide Master نمایش می یابد . سپس روی دكمه View Normal كلیك كنید تا به نمای قبلی باز گردید . حال با پایین نگه داشتن دكمه Shift و كلیك بر روی دكمه Slide Sorter View نمای Handout Master ظاهر می شود .
می توانید در گوشه بالای سمت چپ صفحه PowerPoint یك نمایش كوچك از اسلایدهای خود را مشاهده كرده و در همان جا به طور همزمان ، آن را ویرایش كنید و نتیجه را ببینید . برای انجام این كار ، نمای صفحه را در حالت View Normal قرار داده و اولین اسلاید مورد نظر خو در هنگام نمایش اسلاید ها را انتخاب كنید ؛ سپس با پایین نگه داشتن كلید Ctrl ، روی دكمه Slide Show كلیك كنید . در این حالت نیز همانند حالت تمام صفحه ، روی نمایش كوچك اسلاید كلیك كنید تا به صفحه بعدی بروید .
برای دستیابی به گزینه های بیشتر ، كلید های Shift و Ctrl را پایین نگه دارید و روی دكمه های مختلف View كلیك كنید : با فشردن كلید های Shift و Ctrl ناحیه جدول بندی شده و قسمت یادداشت ها بسته می شود و ناحیه اسلاید تا حد ممكن گسترش می یابد .
با فشردن كلید های Shift و Ctrl و انتخاب نمای Slide Sorter ارائه مطالب به صورت یك طرح كلی تغییر می كند همچنین با فشردن كلید های Slide Show+ Shift + Ctrl ، كادر محاوره ای Set Up Show باز می شود.
● استفاده از انیمیشن
به ارائه مطلب خود كمی زرق و برق اضافه كرده ، جریان اطلاعات را كنترل كنید و با استفاده از انیمیشن ، بر موارد مهم تاكید كنید . انیمیشن شامل نمایش اشیا طبق یك توالی خاص و با استفاده از حركت است .
می توانید تمام اسلاید ها ، نمایش ها و یا بخش های موجود در آنها ، كادر های متنی ، جدول ها ، تصاویر و نقاشی ها را حركت دهید ، اما به خاطر داشته باشید كه به گونه ای زیركانه و نامحسوس از انیمیشن استفاده كنید چرا كه زرق و برق و حركت های زیاد ، موجب سردرگمی و كلافگی بیننده می شود .
برای ایجاد حركت در یك یا چند اسلاید ، از منوی Slide Show ، روی گزینه Custom Animation كلیك كنید . در بخش Custom Animation ، روی دكمه Add Effect كلیك كرده و نشانگر ماوس را روی Entrance قرار دهید تا زیر منوی افكت ها نمایش یابد . برای دستیابی به گزینه های بیشتر ، در زیر منو ، روی More Effects كلید كنید تا كادر محاوره ای Add Entrance Effect باز شود .
كادر Preview Effect را علامت دار كرده و با كلیك بر روی افكت های مختلف ، نحوه عملكرد آنها را مشاهده كنید . وقتی افكت دلخواه خود را پیدا كردید ، روی OK كلیك كنید تا كادر محاوره ای بسته شود .
برای افزودن انیمیشن به تمام اشیای مورد نظر خود ، مراحل فوق را تكرار كنید . هنگام انجام این كار متوجه می شوید كه تگ های شماره داری در كنار اشیا اضافه می شوند تا ترتیب نمایش انیمیشن ها را مشخص كنند . به علاوه ، این اشیا در فهرست موجود در پنجره Custom Animation نیز ظاهر می شوند.
می توانید با انتخاب یك انیمیشن و سپس كلیك روی فلش های Re_Order ، ترتیب اجرای انیمیشن ها را تغییر دهید . همچنین می توانید با انتخاب یك انیمیشن و كلیك روی دكمه Remove ، یك انیمیشن را حذف كنید.
● استفاده از ویژگی مسیر حركت
برنامه PowerPoint حاوی یك ویژگی جالب در قسمت انیمیشن است . این ویژگی موسوم به مسیر حركت به شما امكان می دهد مسیری را برای حركت یك شیء تعیین كنید . به طور مثال ، می توانید مسیر را طوری تعیین كنید كه شیء مورد نظر در صفحه اسلاید به این سو و آن سو برود و یا به نحوی توجه بیننده را به نكات كلیدی جلب كنید .
برنامه PowerPoint حاوی تعدادی مسیر حركت آماده است كه برای شروع می توان از آنها استفاده كرد . برای تعیین یك مسیر حركت . پس از انتخاب شیء مورد نظر از منوی Slide Show ، گزینه Custom Animation را انتخاب كنید . سپس در پنجره باز شده ، روی دكمه Add Effect كلیك كرده و نشانگر ماوس را روی Motion Paths قرار دهید تا بتوانید یكی از مسیرهای حركت از پیش تعیین شده را انتخاب كنید ، مثلاً Diagonal Down Right .
اگر این شش مسیر لیست شده برایتان جالب نیست ، گزینه More Motions Paths را انتخاب كنید تا كادر محاوره ای Motion Paths Add باز شود . مطمئن شوید كه كادر Preview Effect علامت دار است . سپس با انتخاب افكت های مختلف ، پیش نمایش آنها را در اسلاید خود مشاهده كنید . زمانی كه افكت دلخواه خود را پیدا كردید ، آن را انتخاب كرده و روی دكمه OK كلیك كنید .
همچنین PowerPoint به شما امكان می دهد ، مسیر های حركت را خود تعیین كنید . برای انجام این كار ، پس از انتخاب شیء مورد نظر و كلیك روی گزینه های Draw Custom Path ـ Motion Paths ـAdd Effect ، یكی از گزینه ها را انتخاب كنید . حال با درگ روی اسلاید ، مسیر مورد نظر را به طور دقیق تعیین كنید .
پس از افزودن مسیر حركت ، یك تك شماره دار در كنار شیء ظاهر می شود كه نشاندهنده ترتیب نمایش انیمیشن آن بر روی اسلاید است . یك فلش مسیر حركت ، نقاط شروع و پایان را نشان می دهد .
می توانید با انتخاب شیء از لیست انیمیشن و كلیك روی گزینه های موجود در زیر منوهای Start ، Path و یا Speed ، ( در پنجره Custom Animation ) ، اصلاحاتی در این افكت اعمال كنید .


تاریخ : یکشنبه 16 مهر 1391 | 05:03 ق.ظ | نویسنده : پویان گنجی پور | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.